Praca magisterska – czy traci na swojej wartości?

Praca magisterska – czy traci na swojej wartości?

Pisanie prac magisterskich jest uznawane przez studentów za wymysł, który tylko zmusza ich do dodatkowej pracy. Mało kto, traktuje obecnie prace jako coś potrzebnego, co rzeczywiście wnosi pożyteczne umiejętności do ich dorobku naukowego. Studenci traktują pisanie prac jako smutny i czasochłonny obowiązek, który wymaga od nich nie tylko dużego nakładu pracy, ale też skupienia i zrozumienia tematu. Nie tak dawno, przeprowadzano sondę, z której wynikało, iż poziom prac magisterskich bardzo odbiega od poziomu kolegów ze starszych roczników.

Czasy się zmieniają

Kiedyś praca taka była czymś na tyle istotnym, iż na okrągło się nią chwalono. Studenci na zmianę wyliczali zalety swoich prac, przykładali się do ich pisania, a następnie do obrony. Co ciekawe, często przyszli pracodawcy, pytali się o temat pracy magisterskiej, a nawet chcieli ją przejrzeć! Obecnie sytuacja wygląda całkiem inaczej.

Praca taka to czysto formalne zakończenie studiów, które dla większości jest po prostu zbędne. Bardzo popularne jest wybieranie jak najprostszych tematów, które były już wielokrotnie wybierane przez poprzednie roczniki. Dzięki temu, student może z łatwością zgromadzić potrzebne materiały, podpatrzeć jak temat zrozumieli poprzednicy i napisać go po swojemu.
 

Dodaj komentarz