Okna i potrzebne światło do życia

Okna i potrzebne światło do życia

Zimą nasz organizm jest często osłabiony, a nam brakuje energii do życia. Nic nas nie cieszy, a gdy mijają święta, czekamy tylko z upragnieniem na wiosnę, która przynosi cieplejszą pogodę, ziele oraz…światło.

Okna dają życiodajne światło

Naukowcy już dawno stwierdzili, że jesienne i zimowe depresje spowodowane są głównie przez wyraźny brak światła. Słońce zachodzi dużo szybciej niż latem, kiedy możemy sobie pozwolić na przesiadywanie na dworze do późnych godzin. Gdy za oknem szaruga czujemy się zaspani i zmęczeni…

okna

Brak światło odbiera energię

Warto o tym pamiętać przy wyborze mieszkania lub budowie domu. Polska to kraj, który miał i najprawdopodobniej będzie posiadał cztery pory roku. Dwie z nich zwiazane są z ochłodzeniem i brakiem światła, dlatego warto zadbać by okna były solidną izolacją od zimna. Inną funkcją, którą muszą pełnić to dostarczania światła. Małe okna być może są łatwiejsze w utrzymaniu, jednak powodują, że wnętrze jest ciemne i ponure, a to z pewnością nie wpływa na nasz nastrój, a nawet zdrowie. Okna powinny być więc umieszone w miejscach przemyślanych – czy chcemy by do naszego pokoju wpadało poranne słońce, czy może wolimy by było jasne i ciepłe o zachodzie? Okna, a właściciwe ilość światła wpływa na rytm snu człowieka, jego mobilizację do pracy czy nauki oraz nawet koncentrację czy libido.

Gdy potrzebne jest słońce…

Nie bez przyczyny ci, którzych okna nie daja tyle światla, ile faktycznie potrzebuje organizm człowieka, decydują się na fototerapię, która polega na leczeniu światłem. To sztuczne, jasne światło ma imitować prawdziwe promienie słoneczne.

Dodaj komentarz