Obecnie żyje się inaczej

Obecnie żyje się inaczej

Świat się zmienia, zmienia się również sposób życia ludzi. Dawniej ludzie żyli w domu wielopokoleniowym. Był tam salon, gdzie stały meble stylowe i stół, przy którym się jadło wspólnie posiłki. Był wielki kredens, gdzie mieściła się cała domowa zastawa i słodycze, które podkradały wnuki…Stylowe wyposażenie wnętrz to już przeszłość?

Piękne i trwałe meble

Mieszkania były urządzone tak, że meble dziedziczone były przez pokolenia. Meble stylowe pełniły nie tylko funkcję praktyczną (były solidne i ciężkie), ale i stanowiły cenną ozdobę domu. Często wykonywało się je ręcznie – drewno były wysokogatunkowe, a wykończenia naprawdę staranne. Taki mebel był niejako dziełem sztuki. Dzisiaj meble stylowe to głównie antyki. Styl życia w mieszkaniu stawia nacisk na wygodę. Pomieszczenia są małe i niskie – trudno w nich demonstrować rodzinne meble stylowe. Brak w nich miejsca, a ludzie nie mają również czasu na wspólnym przebywaniem w domu. Dzieci wracają ze szkoły o innej porze niż rodzice przychodzą z pracy, dlatego też rzadko jada się wspólnie – zazwyczaj jedzenie nie jest celebrowane jako rodzinne spotkanie. Stylowe wyposażenie wnętrz nie ma więc przez kogo być podziwiane.

stylowe wyposażenie wnętrz

Gorsza jakość

Z tego względu coraz więcej ludzi kupuje tanie meble, które są proste i niekoniecznie trwałe. Ikea i inne sklepy oferują łóżka i szafki, które można szybko zmontować samodzielnie. Estetyka jest niewymagająca – taki mebel ma być przede wszystkim funkcjonalny. Często nie dba się o jakość materiału, z którego został wykonany – drewno zastępuje się pleksi, sklejką czy nawet tekturą. Trudno się dziwić, że takie meble trzeba co jakiś czas zmieniać.

Dodaj komentarz