Menadżer nie będzie już bał się kary?

Menadżer nie będzie już bał się kary?

Warto znać prawo handlowe? Dlaczego? Bo szybko się zmienia! Ostatnio w mediach głośno było o przepisie dotyczącym karania menadżerów. Wzbudził on wiele kontrowersji, ze względu na to, że wszelakie działania w ramach ryzyka biznesowego mogą być ocenione jako przynoszące spółce szkodę. Prawo handlowe uległo jednak zmianie – zdaje się, że legislacja złagodnieje (lub zmądrzeje).

Ryzyko zawodowe jest zawsze

Przedsiębiorcy przyznają – każdego dnia podejmują ryzyko. Swoboda działalności gospodarczej jednak im na to pozwala. Trudno jednak przewidzieć konsekwencję pewnych decyzji lub to jak zachowa się kontrahent. Założenia biznesowe czy handlowe to jedne, a praktyka – drugie. Do tego dochodzą niekiedy opóźnienia w kwestii płatności.

prawo handlowe

Prawo handlowe budzi kontrowersje

Dzięki temu, że prawo handlowe uległo zmianie – właściciele firm mogą nieco odetchnąć z ulgą. Nie usłyszą już zarzutów, że działali na szkodę spółki. Jeżeli żadna ekonomiczna i rzeczywista szkoda nie zaistnieje – menadżer nie będzie ukarany. Ustawodawstwo postanowiło potraktować ten problem szerzej– umyślne działanie na szkodę spółki jest czymś innym. Dodatkowo od wszczęcia postępowania karnego niezbędny będzie teraz wniosek ze strony konkretnego podmiotu, który czuje się pokrzywdzony. Konieczne jest także wykazanie znacznej wartości szkody majątkowej – dopiero wówczas można omówić zarzuty. To światełko w tunelu, ale nie rozwiązanie idealne. Wciąż powiem problematyczna jest kwestia interpretacji pojęcia „bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia szkody”. Być może jednak niektórym uda się udowodnić, że ryzyko gospodarcze jest słuszne…

Dodaj komentarz