Lwowska Galeria Sztuki

Lwowska Galeria Sztuki

fot.beautyabroad.com

Znana dziś powszechnie Lwowska Galeria Sztuki, jeszcze do 1998 roku znana była jako galeria obrazów. Obecnie jest to jedno z największych muzeów w całym Lwowie, które posiada ponad 50 tysięcy eksponatów.

Historia

Duża część zbiorów, opiera się na bazie galerii obrazów jeszcze sprzed wojny, oraz tych zebranych podczas okupacji radzieckiej. Oprócz tego, galerię sztuki wzbogacili prywatni właściciele oraz kościół. Decyzja o powstaniu Galerii obrazów we Lwowie, została podjęta już w roku 1897 przez magistrat lwowski. Jednakże dopiero 5 lat później zakupiono pierwsze eksponaty, do których należały dzieła takich artystów jak: Wilhelm Leopolski, Jacek Malczewski czy Edward Okuń. W 1907 roku, galeria wzbogaciła się o 400 bardzo cennych obrazów popularnych na całym świecie malarzy – Rafaela, Velasqueza, Rembrandta, Van Dyke, Rubensa i innych. Tego samego roku w walentynki nastąpiło wielkie otwarcie całej galerii.

Siedziby

Przez wszystkie lata działalności, Galeria Sztuki rozwinęła swoją placówkę. Obecnie jej punkty rozmieszczone są w wielu miejscach, między innymi na takich ulicach jak: ul. Stefanyka, Kopernika, na Starym Rynku, w wieży cerkwi św. Ducha, kościele św. Jana Chrzciciela, na placu Katedralnym i wielu innych.

Dodaj komentarz